13 Ekim 2019

Windowsa 9 Neler Getirecek?

Microsoft’un işletim sistemi olan Windows, son sürümü olan Windows 9 ile ilgili çalışmalarını hızla devam ettiriyor. 2015 yılının sonbahar mevsiminde kullanıcılara sunulacağı duyurulan Windows 9 deneme sürümü ile daha erken karşımıza çıkabilir. ZDNet’ten sızdırılan bilgilere göre bu deneme sürümü bu yıl ki sonbaharda yayınlanacak.

Windows’un hali hazırda kullanılan versiyonu 8.1, kullanıcıların istek ve arzularını tam olarak karşılayamadı. Yayınlandığı günden bu yana hakkında birçok şikayet gelen Windows 8, yayınladığı yeni sürümü 8.1 i çözüm olarak sundu fakat bunda da başarılı olamadı. Windows’un 8 sürümünü ilk yayınladığı zamanlarda bile Windows 9’u hazırladığı haberlerini alıyorduk. Microsoft bu haberi kısa sürede yaptığı açıklamasıyla resmileştirdi. Windows 8.1’e kıyasen daha çok işleve sahip olacak olan Windows 9, dokunmatik özelliğini ise isteğe bağlı olarak sunacak. 

Threshold kod adıyla karşımıza çıkmaya hazırlanan Windows 9’da Metro arayüzünden biraz daha uzaklaşılarak masaüstünü kullanıcıların diledikleri gibi düzenleyecek. Mobil versiyonu kapsayan Threshold Mobile, ARM tabanlı cihazların beraberinde İntel tabanlı cihazları da kapsayacak. Ayrıca Windows 8’de kaldırılan ve kullanıcılardan büyük tepki gören başlat menüsü Windows 9’da mini olarak tekrar geri dönüyor. Bu başlat menüsüne kısa yolları ve bazı uygulamalar yerleştirilebiliyor. Menüyü ise liste ve karo olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabilecek. Henüz Windows 9’un deneme sürümünün çalışmalarına devam edilirken, sızdırılan bilgiler doğrultusunda bu sonbaharda kullanıcılara sunulacak. 

 

Etiket

Benzer Konular