8 Ekim 2019

Windows Phone Yetişmeye Çalışıyor

Windows Phone uygulama açısından hem Android hem de Apple‘a yetişmeye çalışıyor. Windows Phone’lu cihazların satılmamasının nedenlerinden biri olarak gösterilen uygulama mağazasında şu an da tam 300 bin uygulama olmuş durumda. Apple Store‘da şu an da hali hazırda 1.2 milyon adet uygulama var. Android platformunda ise 1.3 milyon adet uygulama hali hazırda mevcut. Bu oranlara baktığınız zaman aslına bakarsanız bir yakalam durumu uzak. Eğer gelişme inografisine bakacak olursak 2013 yılı içerisinde Windows Phone‘da 160 bin uygulama mevcuttu. Bu sayıyı iki katına çıkartmak bir sene içerisinde gerçekten iyi bir başarı. Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella bu konu hakkında pek konuşmadı, fakat çalışmalarını hızlandırdığı bir gerçek. Gelmesinin üzerinden çok fazla zaman geçmeden Cortana ve Windows 9 çalışmalarını hızlandırdı, Windows Phone’lu cihazlar için uygulama sayısını arttırdı. Microsoft adına yeni bir heyecan getirdi desek bu deyim tam yerli yerinde olacak.

Satya Nadella henüz CEO olmamışken, Google’nin teknoloji etkinliği kapsamında windows 8.1’in update 1 i ile başlat menüsü geleceği haberleri ap açık ortadaydı. Teknoloji etkinliği kapsamında yeni update 1 tanıtılırken başlat menüsü de gözüktü. İşler bundan sonra değişti aslında. Hepimiz windows 8.1 update ile geleceğini zannederken, update 1’i yükledikten sonra başlat menüsünden bir haber yoktu. Sanıyoruz ki Satya Nadella Windows 8 ve Windows 8.1’in bir hüsran olduğunu kabul etti, windows 9 ile birlikte getirilecek olacağını tahmin ediyoruz ve Windows 9 ‘un ardından dağıtımı windows 8 ve windows 8.1 ile gerçekleştirilecek.

Windows’un teknoloji devlerine teşvik amaçlı milyarlarca dolar para ödediği herkes tarafından artık kabul edilmiş durumda. En son Sony‘nin bir windows phone’lu bir telefon üretmesi için milyarlarca dolar para ödemiş, bu kapsamda Sony‘de haziran ayı içerisinde yeni bir Windows Phone’lu cihaz getireceğini bildirmişti. Asıl merak edilen konu şu, acaba Microsoft mobil platform için uygulama geliştiren şirketler ile anlaşmaya geçmiş olabilir mi? Bu sorunun cevabı büyük ihtimal ile evet, hali hazırda Windows Phone‘lu cihazlar akıllı telefon inografiğinde kendisine %3 gibi küçük bir alan buluyor. Siz bir geliştirici olsanız %3 içinmi uygulama çıkarırdınız yoksa %40 için mi?

Bunlarla birlikte işler olumluya gidiyor aslına bakarsanız windows için. Ne kadar fazla uygulama varsa o kadar da fazla satış grafiği yakalayacağına inanan teknoloji devleri için sonuç ne olur bilinmez. Fakat tahminimize göre gelecek sene de uygulama sayısı yaklaşık 500 bin civarına yaklaşacak.

Etiket

Benzer Konular