13 Ekim 2019

Windows Phone İçin Cortana Çıktı

Microsoft Cortana için son düzlüğe girmiş gözüküyor ki satın aldığı skype için yeni bir güncelleme getirdi. Eğer Windows Phone‘lu bir cihaza sahipseniz Skype için yeni bir güncelleme alacaksınız. Peki skype ile Windows’un kişisel asistanı olan Cortana‘nın ne ilişkisi var? Microsoft Skype’ı aldıktan sonra ilk başta messenger’i dahil etti bu seferde bu güncelleme ile Cortana‘yı entegre ediyor. Yani artık kullandığınız skype adresi Cortanalı bir uygulamaya dönüştü. Şu an Türkiye üzerinden bu güncellemeyi alan var mı bilmiyoruz. Neden derseniz Microsoft yetkilileri dil problemi olduğu için hem beta hem de stabil sürümlerinin sadece Amerika’da ( Ana dili İngilizce olan her yerde ) yayınlayacağını söylemişti. Bu kapsamda Windows Phone ‘lu cihazlara gelen Windows 8.1 updatesi ile cortana gelecek. Bunun için Türkiye’de ki Windows Phone’lu cihazlara Skype entegresi yapılacak mı bilinmiyor.

Microsoft sadece Windows Phone’lu cihazlar için değil, ios platformu için de Haziran’ın ilk haftası bir güncelleme getirmişti. Satya Nadella’nın yaptığı en iyi işlerden biri kuşkusuz ki Cortana kişisel asistanı android ve ios’ta kullanılabilecek olması. Evet bilmiyorsanız hemen söyleyelim, yabancı kaynaklı teknoloji haberlerine göre Cortana sadece windows phone’lu cihazlar için gelmiyor. Bu söylem ios’da ki skype güncellemesi ile de doğrulanıyor. Cortana’nın çıkış tarihi henüz net değil. Windows kullanan cihazlar için windows 8.1 updatesi ile geleceği kesin. Android ve ios platformu için skype entegresi erken gelir fakat kişisel asistan olarak ayrı bir uygulama ile gelmesi gerekiyor, bu da ne zaman çıkacağı hakkında bize detaylı bir bilgi sunmuyor.

Cortana’nın özellikleri arasında Microsoft tarihinde önemli bir yeri var. Şu ana kadar Microsoft bünyesinde yapılmış ve yapılmaya aday olan uygulamalar arasında en hızlı güncelleştirme alacak olan uygulama olarak tarihe geçmeyi planlıyor. Microsoft’un Apple’ın Sirisine, Samsung’un Svoicesine yetişmesi için katetmesi gereken çok yol var. Durumun farkında olan Microsoft Cortana için güncelleme yarışına girecek. Aslına bakarsanız gündeme zaten bomba gibi gelmişti, Cortana’nın developer versiyonunu kullanan birinin 13 yaşındaki çocuğu cortana’yı kullanmak isteyince cevap vermemiş, belli bir yaşın altındakilere de cevap vermeyeceği Microsoft tarafından açıklanmıştı.

Şu an ki Windows Phone‘lara gelen skype güncellemesi sadece Cortana entegresi ile gelmiyor. Her zaman olduğu gibi stabilite anlamın da bir takım problemler ve buglar giderilmiş. Bunların haricin de Skype iyiden iyiye Microsoft’lu olduğunu belli eder hale gelmiş. Dünya genelinde Skype’ın destek verdiği dil sayısı hali hazırda 19 idi, bu sayı bir anda neredeyse 3 katına çıkarıldı ve 53’e yükseldi. Peki neden Windows’lu olduğunu belli etti dedik? Windows phone eylem merkezinde görüntüleyebileceğiniz ögeler arasına artık Skype’da eklendi.

Etiket

Benzer Konular