12 Kasım 2019

Snapdragon 805'li LG G3

LG durmak bilmiyor. Uzun süredir gündemde olan bu konu nihayet açığa kavuşuyor. Dev akıllı telefon üreticisi LG, amiral gemisinin devamı nitelikte olan bir telefon çıkarmaya hazırlanıyor. LG G3 işlemcisi şu an piyasaya sürülen telefonlarında Qualcomm’un Snapdragon 801 yonga setine sahip. LG firması G3’e entegre etmeyi planladığı diğer işlemci Snapdragon 805. Sanıyoruz ki LG G3’ün adının altında bir isim alacak kendine. Yabancı kaynaklı teknoloji sitelerinin görüşlerine göre Snapdragon 805’li LG G3‘ün yeni isminin LG G3 Cat 6 ya da LG G3 Prime olması muhtemel. LG’nin entegre çalışmalarının hızla sürdüğünü ve akıllı telefonun son çeyrekte karşımıza gelmesi muhtemel. Çıkması kesin gözüyle bakılıyor çünkü LG firması G3 hakkında bir çok patent almış durumda.Peki Snapdragon 801‘li G3 ile Snapdragon 805‘li G3’ün bariz bir farkı olacak mı?

Bu farka Snapdragon 805’in özelliklerinden bahsederek başlayalım. Qualcomm bu yonga seti ile devrime hazırlanıyor desek farksız olmaz. Bunlardan en önemlisi internet alanında yaptığı köklü değişiklikler. Snapdragon 805‘li bir telefona sahipseniz 4G LTE bağlantılarını kullanabileceksiniz, yeni Qualcomm VIVE teknolojisi ile modemlerinize 802.11ac hız ile bağlanabileceksiniz. Yeni performansı ile gerçekten göz kamaştıran Snapdragon 805‘in hızı saat başına tamı tamına 2.7 gHz. Krait 450 işlemcisi 28 nm ile üretiliyor. Özellikler sadece bununla bitmiyor. Snapdragon 805 işlemcisi 4K video çözünürlüğünü destekleyen işlemcilerden birisi. Bundan önce MediaTek 8 çekirdekli işlemcisi ile hali hazırda 4K’yı destekleyen bir işlemci sunmuştu. Bunun ardına Snapdragon’da boş durmadı ve 805’e entegre etmeyi unutmadı. 4K video çözünürlüğünü desteklerken, 4K çekim yapmaya da olanak tanıyor. Ayrıca henüz yeni yeni tanınmaya başlayan usb 3.0‘ı destekliyor. Buda şu demek oluyor. Eğer USB 3.0’a sahip bir bilgisayarınız varsa, akıllı telefonunuzu bilgisayara bağladığınız zaman veri aktarım hızının ve veri yükleme hızınında iki katına çıkaracak. Grafik birimine güç verecek olan Adreno 420 ile de gücüne güç katacağı açık.

LG firması bütün bu yenilik risklerini göze alıp çıkartırsa büyük bir performans atlayışı olacağı gerçek. Neden risk diye soracak olursanız yenilikler ardından bir çok yeni problem getirecektir.

Etiket

Benzer Konular