14 Ekim 2019

Sinemalarda Google Glass Yasağı

Google’ın giyilebilir teknolojisi harikalarından biri olan Google Glass, satışa çıkmasından kısa bir süre sonra ilk yasağını aldı. Sürekli “kişisel mahremiyet” adı altında tartışmalara yol açan bu akıllı gözlük İngiltere’de ki sinema salonlarında yasaklandı. İngiltere sinemalarının bağlı bulunduğu Sinema Katılımcılar Derneği tarafından yasaklanan Google Glass, buna sebep olarak ise “filmlerin kayıt edilip korsan yollar ile dağıtılmasını önlemek” olduğu söylendi.

Bu yasağa rağmen kullanıcıların sinema salonlarına Google Glass ile girmesi halinde de 1000 pound para cezasına çarptırılacakları bildirildi. HD kalitede 45 dakika boyunca video çekimi yapan Google Glass ABD‘de aldığı ilk yasağın ardından artık İngiltere’de de sinema salonlarına giremeyecek. Bu karara oldukça kızan Google, yaptığı açıklamada bu kararın Google Glass ile ilgili yetersiz bilgi ve anlayış eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

Yasakla ilgili tartışmalar sürerken Motion Picture Association of America’dan yeni bir açıklama geldi. Korsan film yani emek hırsızlığını çok ciddiye aldıklarını ifade eden kurum, yasakla ilgili her hangi bir düzenleme getirmeyeceklerini ve yasağın bu şekilde devam edeceğini açıkladı. Google Glass ile aynı kalitede video kaydı yapabilecen akıllı telefonlarında bulunduğu göz önüne alırsak, yasağın ne denli işe yarayacağı aslında biraz şüpheli. Fakat Google Glass’ta bulunan çok ince sensörler sayesinde gördüğü her şeyi algılayabilme ve bunları kayıt edebilme özelliği bu yasağı doğrular cinsten.

Etiket

Benzer Konular