8 Ekim 2019

Samsung'dan İlk Android Wear

Samsung liderliği bırakmak istemiyor. Şu ana kadar mobil platform olarak androidi seçen ve son üç senedir akıllı telefon pazarında liderliği sürdüren Samsung, akıllı saat pazarında da liderliği ele almaya çalışıyor.
Şu an giyilebilir teknoloji alanında bir genelleme yapamayız aslına bakacak olursanız çünki şu an Apple, LG, HTC gibi şirketlerin akıllı saatleri bulunmuyor. Akıllı saat pazarın da şu an satış yapan şirketler arasında Motorola, Samsung, Nike bulunuyor. Nike giyilebilir teknoloji alanından çekilip hisselerini satmıştı. Sanıyoruz ki teknoloji alanında istediği performansı bulamadılar ve bu teknolojiye çok erken geçtiğimizi düşünen Nike ileride tekrardan bu alanda görmek mümkün olacak diye düşünüyoruz.

image001

Google‘ın 6 milyar dolara satın alıp Lenovo‘ya 1 milyar dolara sattığı Motorola ise Google ile bağları koparmamış gibi duruyor. Google‘nin kendi bünyesine kattığı o kadar patentten sonra dahi hala ayakta duran Motorola yeni akıllı telefonlar ile birlikte akıllı saatini de çıkarttı.

Apple’ın sanıyoruz ki Ağustos’un son haftaları ya da Eylül’ün ilk haftaları içerisinde bir çok ürün ile karşımıza gelecek, bu ürünlerden en merak edileni zaten hali hazırda İphone 6 ve iwatch . Amerikan ekonomi analistlerine göre iwatch’ in fiyatı fahiş fiyatlardan gelecek düşük bir satış grafiği dahi elde etse bile Apple’ın kasasını doldrumaya yeteceği belirtiliyor.

Sıra LG’de . LG G3 serisinin hemen ardından Gwatch’ın donanımlarını ve özelliklerini basına sızdırmıştı. Sadece Gwatch’in özellikleri ile gelmedi aynı zamanda bizlere Android wear‘ı da duyurdu. Android Wear nedir diyecekseniz, Google’nin akıllı telefonlar için geliştirdiği bir işletim sistemi. Android Wear çıkış tarihi olarak net bir bilgi yok fakat gwatch ile geleceği kesin gözüyle bakılıyor.

image004

Google I/O etkinliği kapsamın da android wear‘ı zaten duyurmuştu. LG’nin atağını gören Samsung‘da boş durmadı ve atağa kalktı. Galaxy Gear‘da tizen denedikten sonra Galaxy Gear 2 serisinde androide devam etmiş, şimdi de Gear Live ile android wear’ı deneyecek. Gear Live nedir ? Samsung’un giyilebilir teknoloji alanında ki akıllı saatlerinden yenisi. Galay Live tasarım olarak Galaxy Gear’a oldukça benzeyen Gear Live performans ve donanım olarak da gayet tatmin edici. Galaxy Live özellikleri neler? 320 x 320’lik bir ekran çözünürlüğü ile karşımıza gelen Live, 1.64 inç boyutunda bir ekran ile bizi karşılıyor. 1.64 inçlik ekrana eşlik edecek Super AMOLED ise Samsung’un vazgeçemediği teknolojilerden bir tanesi. Şu ana kadar kendi fiziksel tuşlarından vazgeçemeyen Samsung, akıllı saatine de bir tane eklemiş . Üst gövde kısmında fiziksel bir tuş bulunmuyor fakat, Live’ın sol tarafında bulunan köşesinde bir adet ufak tuş görünüyor. Tasarım olarak birbirine çok benzeyen Gear ve Live peki nasıl birbirinden ayrılıyor ? Inceliği ve hafifliği ile birbirinden ayrılıyorlar. Bir karşılaştırma yapacak olursak Gear 67 gram iken Live 58 gram ağırlığı ile geliyor, kalınlık olarak ise Gear tam 10.1 mm bunun yanında Gear Live ise 8.8 mm bir inceliğe sahip. Gear live’da buna ek olarak Qualcomm’un gücünden faydanılmış ve Snapdragon’ un saat başı 1.2 Ghz hızında çalışan işlemcisi tercih edilmiş. Ram olarak 512 mb seçilmiş, zaten şu an çıkan akıllı saatler arasında bu sınırı geçen henüz olmadı. Ayrıca Gear Live Samsung‘un kendi akıllı telefon modelleri arasında tam 19 modeli destekleyecek. Samsung Galaxy S5‘deki sensörlerin bir kaçını entegre edilebileceğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz. Pil kapasitesi olarakta 300 mAh düşünülmüş. Ortalama bir kullanıcı düzeyince zannediyoruz ki 2.5 gün kadar kullanıcıyı idare edebilir. Peki Gear Live fiyatı nedir? Türkiye şartlarında ne olur bilinmez fakat yurtdışı fiyatı 200 Dolar. Aynı zamanda Gear Live çıkış tarihi olarakta 8 Temmuz tarihi belirlenmiş.

Etiket

Benzer Konular