14 Ekim 2019

Samsung Galaxy Note 4 Sızdı

Şu ana kadar hiç bir sızıntı ile gelmeyen Samsung Galaxy Note 4 modelini heyecanla beklerken, en güvenilir kaynaklardan Note 4 ‘e ait sızıntılar geldi. Teknoloji devlerinin yeni çıkacak amiral gemileri ile ilgili bir çok sızıntı yapan evleaks bu sefer de Samsung Galaxy Note 4 ‘ün model numaralarını bizlerle paylaştı. Sadece model numaralarını paylaşan evleaks, teknik özellikleri hakkında hiç bir detay vermedi.

Bunun yanında Samsung Galaxy Note 4’ün teknik özellikleri hakkında bir kaç fikrimiz var. Note 3 serisinde 3200 mAh bir pil kullanmayı tercih eden samsung, sanıyoruz ki Note 4 serisinde 3500 mAh’lık bir pil çıkaracak. Peki neden artışa gidecek ? Samsung’un şu an hali hazır da 4K video çekimi yapabilen bir akıllı telefonu yok. One plus one ‘ın ilk adım olarak 4K video çekebilen bir akıllı telefon olmasının ardından, bu furyanın bütün cep devlerine dağılacağını hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple henüz ne kadar yaygın olmasa da akıllı cep telefonları ile önü açılması sağlanacak olan 4K çözünürlük için Samsung, Note 4 ‘de kullanmayı planlayabilir. Ön kameranın piksel olarak artacağını düşünmüyoruz, selfie telefonlarının çıktığı bu zaman da ayrı bir telefon üretmesi de planlanabilir. 4K video ekranlı telefonları ekleyeceğine kesin karar verebiliriz.

Şöyle ki Cep telefonu devi Samsung bu sene içerisin de İntel ile bir anlaşmaya gittiği haberleri yankılanmıştı, peki neden Koreli dev bir işlemci ile anlaşmaya gitsin? Akıllı telefonlarına yeni bir işlemci diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 4K TV ‘ler için bir araya geldiler ve Intel bu sene içerisinde fiyatı 8.000 TL’ye kadar varan 4K TV’lerin fiyatlarını 1000 TL’ye kadar çekeceklerini hatta bununla birlikte ilk ürünlerini 2014 – 2015 senesi içerisinde çıkartacaklarını duyurdular. Çıkarılacak ürün hakkında herhangi bir bilgi verilmedi fakat çıkacak olan ürünün bir televizyon olma ihtimali yüksek. Ikinci bir kanıt ise Samsung’un bir tenis turnuvasında 4K çözünürlükte bir tablet ile karşımıza gelmesi.

Bunun yanın da RAM miktarında herhangi bir artış beklenmiyoruz. Fakat Samsung’un CPU’lar hakkında yeni gelişmeler ile karşımıza gelecek. 64 bit mimarisine geçme ihtimali yüksek olan Samsung bu sayede kendi işlemcilerine olan Exynox ‘larda da bir devrim yaratması. Aslına bakarsanız Samsung bu teknolojiye hazır. Apple’ın A7 işlemcilerinde ki 64 bit mimarisinin tasarımını Samsung ‘un yaptığı haberleri geldi. Bu haberleri de Apple zaten doğruladı. Samsung hem Snapdragon ‘un 64 bit destekleyen hem de 4K ekranlı video oynatabilen bir işlemcisini kullanacağı bir gerçek. Bunun yanında tabiki de Exynox’u unutmayacak. Eski amiral gemilerinde olduğu gibi hem Snapdragon hem de Exynox’u piyasaya sürecek. Akıllara hemen şu soru gelebilir 32 bitlik mimari en fazla 4 gb ram destekliyor 64 bitin desteklediği ram miktarı daha fazla, peki neden Samsung Ram miktarında bir artışa gitmiyor ? Şu an ki uygulamalar kapsamında zaten stabilite olarak 3 GB ram akıllı cep telefonlarına yetiyor. Bir çok uygulama ile birlikte oyun oynadığınız zaman dahi linux tabanlı olan Android sistemi arka planda ki kullanılmayan sensörlerden kısarak oyununuza kaldığınız yerden devam etmenizi sağlıyor. Bu da çok nadir olan durumlardan birisi. Bu sebeplerden dolayı Samsung’un ram miktarında herhangi bir artışa gitmesi beklenmiyor.

gn4

Etiket

Benzer Konular