13 Ekim 2019

Sağlıklı Yaşam İçin Google Fit

Google‘ın San Francisco’da düzenlenen geliştiriciler etkinliği I/O, birçok yeni uygulamaya ev sahipliği yaptı. Bunların içinde sağlık ile ilgili olan uygulama Google Fit büyük ilgi gördü. Android’in yeni uygulaması Google Fit ile artık kullanıcılar sağlık durumlarını bu uygulama üzerinden takip edebilecekler.

Mobil platformlar için birçok uygulama ve yenilik sunan Google,kullanıcılarının sağlığını da ihmal etmedi. Apple’ın WWDC 2014’te tanıtımını yaptığı sağlık uygulaması HealthKit‘in hemen ardından bütün geliştiriciler sağlık konusu üzerinde yoğunlaştı. Apple’ın bu adımı karşısında kolları sıvayan Google, bu uygulamaya Google Fit ile cevap verdi.Google Fit ile çalışan şirketler arasında Nike, Adidas ve Runtastic gibi büyük firmalar yer alıyor. Bu uygulama ile giyilebilir teknolojiler dalında bir adım daha atılması bekleniyor. Uyku düzeni, spor aktviteleri ve kalp ritmi gibi kişisel bilgilerin verilerini hafızasında tutacak olan uygulama Android’in L versiyonu ile gelecek. 

Akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojiler yardımı ile koordine edilecek olan Google Fit, kayıt altına aldığı verileri kullanarak sağlık ve fitness ile ilgili yönlendirmelerde bulanacak. Mesela; Noom adlı uygulaması ile kilonuzu, egzersiz bilgilerinizi ve yemek düzeninizi anlık olarak takip ederek, yemek esnasında sağlığınız için tehdit oluşturacağını hesapladığı anda sizi uyaracak. Bu sayede kullanıcılar sağlıklarıyla ilgili her şeyde Google Fit’ten yardım alacaklar.

Etiket

Benzer Konular