8 Ekim 2019

NASA, Mars 2020 Uzay Aracı Testlerine Devam Ediyor

NASA‘nın 2020 yılında Mars’a göndermeyi planladığı Mars 2020 isimli uzay aracı, zorlu testlere tabii tutulmaya devam ediyor. Birçok zorlu testten başarıyla geçen Mars 2020, hala birçok testten geçmeyi bekliyor. Tüm bu aşamalardan başarıyla geçebilirse eğer Temmuz ayında kızıl gezegen Mars’a yolculuğu başlayacak.

Mars 2020’nin testleri NASA’nın Jet Fırlatma Laboratuvarında gerçekleştiriliyor. Akustik ve termal testlerini tamamlayan araç, akustik test için tam 150 desibel yüksekliğinde ses patlamalarıyla karşı karşıya bırakıldı. Bu desibelde bir sese örnek vermek gerekirse; yanınızda kalkan bir jetin kalkış esnasında motorundan çıkan gürleme ile neredeyse aynıdır. Akustik ses patlaması testleri 6 kez tekrar edildi ve hepsinde de olumlu sonuç alındı. Daha sonrasında ise vakum etkisi testlerine geçildi. Bu test için Uzay Simülasyon Tesisine götürüldü. Burada Mars 2020 havada asılı olarak test edildi. Yetkili müdür David Gruel aracın bir ”vakum çemberi” içerisine aldıklarını belirterek, bu çemberin uzay boşluğuna benzeyen bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Çemberin içinde olan Mars 2020’nin bir bölümü -129 derecelik bir soğuktayken, diğer bölümü ise dev spotlardan yayılan ısıya ve radyasyona maruz bırakılıyor.

Vakum etkisi testlerini de tamamlayan uzay aracının bir sonra ki durağı ise iniş testleri için Jet Itki Laboratuvarı oldu. Burada da gerçekleşen testleri sorunsuz tamamlayan Mars 2020’nin destek mühendisi Ryan Van Schilifgraarde; “keşif aracının ve iniş aşamasını destekleyen teknik cihazların ateşleme ve test sonu incelemeleri gün boyu sürdü. Test sonuçları olumlu ve bir sonra ki testte de sorun çıkmazsa eğer fırlatılmaya hazır olacaktır” dedi. Her hangi bir sorun olmazsa Temmuz ayında fırlatılacak olan Mars 2020, Cape Canaveral’dan Atlas V isimli roket ile birlikte uzay yolculuğuna çıkacak. Mars 2020’nin hedef noktası olan Jezero Kraterine 18 Şubat 2021‘de varış yapacağı tahmin ediliyor.

Etiket

Benzer Konular