14 Ekim 2019

Microsoft Akıllı Saat Çıkarıyor

Microsoft sonunda beklenen hamleyi yaptı ve akıllı saat pazarına girmeyi planları arasında olduğuna dair bir çok sızıntı bilgi geldi. Microsoft akıllı saati şu an da bulunmuyor. Fakat yabancı kaynaklı bir teknoloji sitesinin söylentileri de hiç de böyle söylemiyor. Üstelik söylenilenler doğru ise Microsoft’un akıllı saati gerçekten gündeme bomba gibi düşecek. Bundan önce de bir çok kez Microsot’un akıllı saat çıkaracağı hakkında sızıntılar gelmişti, fakat bu sızıntıların doğruluğu yoktu. Bu sefer gelen sızıntı gerçekten de bir saat çıkabileceği hakkında detaylı bilgiler veriyor ve doğru olma ihtimalini de biz yüksek buluyoruz. Bu iddayı ortaya atan yabancı kaynaklı teknoloji sitesi Microsoft akıllı saati ne zaman çıkacağına dair bile detaylar veriyor. Buna göre Microsoft akıllı saati Ekim ayında bizler ile buluşacak. Bunların yanında Microsoft akıllı saati fiyatı hakkında pek bilgi vermiyor. Ama tahminimize göre yazılım devinin ilk akıllı saati olacağı için, düşük donanım düşük fiyat ve sürümden kazanma mantığı ile ilerleyeceğini düşünüyoruz.

Peki Microsoft’un akıllı saati özellikleri neler , bizlere neler sunacak? Gelen haberlere göre herhangi bir akıllı saatin donanım özellikleri sızmadı fakat, Microsoft’un Cortanası gibi akıllı saati de diğer platformlar için kullanılabilir olacak. Yani akıllı yazılım devinin akıllı saati hem ios hem de android uyumlu olacak. Microsoft’un bu stratejisinin ne kadar olumlu yanıt vereceğini ve Pazar payının ne kadar artacağını elbette ki kesinleşmiş olan Cortana ‘dan sonra göreceğiz. Akıllı saat ile birlikte görebilme imkanımız var fakat şu an da kesinleşmiş bir durum söz konusu değil. Microsoft yenemiyorsan yanlarına yaklaş felsefesi ile ilerlediğini görüyoruz. Bu konu da bir çok hamle yapan Microsoft sensörler konusuna da el atmış durumda.

Akıllı cep telefonlarında ki sensörler önemli bir yere sahipler. Sensör alanında faaliyet göstermeye başlayan teknoloji firmalarından ilki Apple ‘dı. İos 8 sensörleri ile birlikte sağlık sektörüne ait bir çok sensör çıkaracağını aylar öncesinden bizler ile paylaşmıştı. Apple ardından Samsung, Galaxy S5 sensörleri arasına kalp ritmi ölçücü, parmak izi sensörü gibi bir çok yenilik katmıştı. Microsoft’ta sensör sektörüne ağırlık verdiği iddaa ediliyor. Bu iddalara göre Microsoft akıllı saatlerinde tam 10 adet yeni sensör ile karşımıza gelecek.

Etiket

Benzer Konular