13 Ekim 2019

İngiliz İstihbarat Kurumu Mahkemelik Oldu

Son günlerde hızlı bir şekilde yayınlan virüsler, korsan istihbarat kurumları ve hackerler gibi özel hayatı istismar eden oluşumlar çoğalmaya başladı. İngiltere’ye bağlı olarak yürütülmekte olan Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu(GCHQ)‘da bu siber korsanlardan biri haline gelmiş. Bu durumdan etkilenen 7 internet sağlayacısı şirket İngiliz istihbarat kurumu hakkında dava açtılar.

Bu şirketlerin servis sağlayıcılığını yaptığı ülkelerden; Almanya, ABD, İngiltere, Hollanda ve Güney Kore başta olmak üzere GCHQ’un özel yaşamı yasa dışı yollardan takip ettiği ve özel hayatı istismar ettiği sebebiyle İngiliz devletinden bağımsız olan ve benzeri suçlara bakan yetkili mahkemelere başvurdular. Şikayet, Privacy International adlı mahremiyeti savunan örgütle beraber yapıldı. ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Teşkilat görevlisi Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan bu korsanlık büyük sonuçlara yol açacak.

Mahkeme, davayı gizli olarak sürdüreceğinin ve dışarıya hiçbir bilgi sızıntısının yapılmayacağının altını çizdi. Yine ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)’ndan dağıtılan belgelerde GCHQ, NSA ile birlikte birçok kurumda ve ülkede yasak yollarla dinlemeler yaptığını açıkladı. 

Etiket

Benzer Konular