10 Ekim 2019

Android TV Yayına Hazır

Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google, artık telefon ve tabletlerle kendini sınırlamıyor. Her kulvarda Apple ile bir çekişme içerisinde olan Google, Apple’ın Apple TV’sine rakip olarak kendisinin Android TV konseptini tanıttı. Google I/O etkinliğinde Android TV’yi tanıtan Google, bir televizyonda hayal ettiğiniz her şeyi sunmak için yola çıkmış.

Çalışma şekli ve özellikleri ile dikkat çeken Android TV’nin ilk dikkat çeken özelliği 3D uyumlu olması. Android TV’yi Apple TV’den farklı kılan en önemli özellik ise kutu halinde gelmeyecek oluşu. Android TV akıllı televizyonlarınıza entegre edilerek çalışacak. İlk olarak; Sony, TPVision ve Sharp gibi markalarla karşımıza çıkacak.

Birçok özelliğe sahip olan Android TV, kendi bünyesinde birde uygulama mağazası barındırıyor. Google Play Store ile birlikte kullanılabilecek olan bu TV, istenilen oyunu ve uygulamayı indirmeye olanak sağlıyor. Chromebook ile de çalışacak olan bu uygulama ile bilgisayarlarınız daha uyumlu olacak. Sadece kendi televizyonunuzda ki Android uygulamaları değil, kablosuz ağ ile bağlı olan bütün Android TV’lerde ki uygulamaları da kendi televizyonunuzda çalıştırabileceksiniz.

Android TV’nizi; Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve bilgisayarlarınızdan da kontrol edebileceksiniz. Sesli arama özelliği de mevcut olan uygulamada, hem web üzerinden hemde televizyonunuz üzerinden sesli olarak arama yapabilirsiniz. Çoklu oyun imkanı sağlayan Android TV için Google Play Store’un uygulamalarında yeniliğe gideceği de gelen bilgiler arasında. Henüz geliştirilme aşamasında olan Android TV, söylentilere göre sonbaharda Android kullanıcıları ile buluşacak.