9 Ekim 2019

Android KitKat'ı Yüklemeyenler Dikkat!

Android işletim sistemine sahip cihazlarda yapılan bir araştırma sonucu çok büyük güvenlik açıklığı tespit edildi. Android KitKat öncesi bir sürüm kullanılan cihazlarda ki KeyStore fonksiyonunda ortaya çıkan açık, Android cihazların %80’ini etki ediyor. IBM Security tarafından gün yüzüne çıkarılan açık büyük endişelere yol açtı.

Uygulamalarda geliştiricilere özel anahtarlar tanımlanmasını sağlayarak geliştiricilere uygulamalarda değişiklik ve müdahale imkanı sağlayan servis KeyStore, açığın ortaya çıkmasının ardından uygulama için bir yama geliştirilmesi bekleniyor. Bu açık yüzünden art niyetli kişiler uygulamaya sızabilirler ve zararlı kodları uygulamaya aktarabilirler. Buda Android’de ki açığın zararının boyutlarını gözler önüne sermeye yetiyor. Tüm bu kodlar ile Android cihazlara ve cihazlarda ki bütün uygulamalara sızan zararlı kodlar kısa sürede cihazda ki kişisel, genel bilgilere ve diğer bütün dosyaları 3.şahıslara sızdırabiliyor. 

Android daha önce aldığı önlemler ile bu tarz zararlı uygulamalara karşı cihazlarını koruma altını almıştı. Fakat açığın büyüklüğünden dolayı bu güvenlik önlemleri de aşılabiliyor. Açıkla ilgili Google’dan henüz bir açıklama gelmedi fakat kullanıcıları KitKat’ı güncelleme konusunda uyardı.

Etiket

Benzer Konular