18 Kasım 2019

Android 5.0 Lollipop Nexus 5'de Göründü

Google sunmaz dedik sundu! Google’nin android versiyonun devamı olan 5.0’ı tanıtmakla kalmadı şu an Nexus cihazlarına beta versiyonu geldi. Bir önceki yazılarımız da bahsettiğimiz gibi Android 5.0 Lollipop ‘un gelmesinin çok erken olduğunu söylemiştik. Çok erken oldu fakat resimlerini incelediğimiz de gerçekten köklü değişiklikler olduğunu görebiliyoruz. Andorid Lollipop 5 indirmek istiyorsanız eğer, bir Nexus 5 akıllı telefon ya da Nexus 7 tabletiniz varsa Android 5.0 Lollipop‘u indirebilirsiniz. Android isimleri nasıl belirleniyor ? Google android geliştirici ekibi sürümlere her bir harfe bir şeker ismi vererek geliştiriyor. Android Lollipop’da buradan geliyor.

image001Geçtiğimiz günler de android 5.0 beta versiyonunu Nexus 5 cihazlarında görmüştük. Peki android 5.0 lollipop özellikleri neler?Cihazda görünen ekran kayıtları eğer gerçek ise, köklü bir değişiklik bizi bekliyor diyebiliriz. Hemen hemen şöyle örnek verebiliriz. İos7 nin çıkışı nasıl ki tarihi oldu Android Lollipop‘da da bu derece değişiklikler var dememizde sakınca görmüyoruz. Resimlerde bildirim çubuğunda bir değişiklik göremiyoruz. Bildirim çubuğunun Android 4.4 ilet gelen beyazlaştırılmış şekli görülüyor. Ekran bildirim pencerelerinin önceki android sürümlerin de kenarlıklarının keskin değil de daha yumuşak bir yapıda olduğunu görüyoruz. Android 5.0 lollipop da bu yumuşak kenarlıklar kendini agresif ve keskin bir yapıya bırakmış.

Bildirim panelinde ki değişiklikler ise oldukça ilginç. Saf android’e sahip bir Nexus cihazınız varsa bunu anlayacaksınızdır. Yeni bildirim penceresinde ki görünüm mesaj bildirim penceresi şekline getirilmiş, görsel açıdan agresif ve beyaz gerçekten çok yakışmış.

Arama ekranına gelecek olursak, Android’in şu zamana kadar arka fon olarak kullandığı genel renk siyah. Burada çok fazla değişiklik göremiyoruz fakat siyah olan arka fonu daha soft bir renk olan beyaz kullanarak, diğer bildirim sekmelerinde olduğu gibi softlaştırma işleminde istikrarını korumuş.

Ayarlar kısmına gelecek olursak, yapılan yeni tasarımı biz Android İce Cream ayarlar kısmına benzettik.

Tüm bunların ardından akıllara hemen şu soru geliyor, peki Android 5.0 lollipop‘da Google çevrimiçi müzik uygulaması bulunuyor mu? Bir kaç ay öncesine gidecek olursak Google’ın ismi Spotify ile anılmıştı bunun üzerine Spotify’den bir cevap gelmemişti fakat kullanıcı sayısının toplamda 40 milyona ulaştığını teknoloji basınına bildirmişlerdi. Apple ile rekabet etmek için çevrimiçi müzik sektörüne gidecek olan Google ilk önce kendi uygulamasını olan Google Play Music All Access servisini çıkartmıştı, işler iyiye gitmeyince bir satın alma yoluna gitti denilebilir. Eğer ki Google bir satın alma ile geldiyse beta versiyonunun dağıtımına başladığı zaman uygulama stock olarak yüklü gelecektir. Bekleyip görmekten başka çaremiz yok.

Etiket

Benzer Konular